Monitorujemy produkty finansowe specjalnie dla Ciebie

Czym jest Bitcoin i jak działają Kryptowaluty?

Bitcoin

Bitcoiny są uważane za nowe złoto. Jak działa kryptowaluta? Gdzie można kupić Bitcoiny? Przeczytaj tutaj, czym są i czy warto inwestować w kryptowaluty.

Bitcoiny – cyfrowe monety

Nie dla osób o słabym sercu: jesienią 2020 r. Bitcoin był jeszcze na poziomie 10 000 dolarów. Zaledwie kilka miesięcy później, w kwietniu 2021 r., kryptowaluta była warta ponad 60 000 dolarów, ale już w lipcu jej cena ponownie spadła o połowę. Obecnie oscyluje wokół 45 000 dolarów.

Bitcoiny istnieją dopiero od 2009 r. Na początku 2011 r. cena Bitcoina wynosiła 1 dolara, obecnie jest on wart 45.000 razy tyle. Dla porównania, wartość akcji najdroższej firmy na świecie, Apple, od momentu wejścia na giełdę około 40 lat temu wzrosła „tylko” 1200 razy, wliczając w to dywidendy.

Wirtualne Bitcoiny, zarządzane w Blockchainie

Termin bitcoin składa się ze słowa oznaczającego najmniejszą jednostkę cyfrową, bit, oraz angielskiego słowa coin. Za wynalazek odpowiedzialny jest niejaki Satoshi Nakamoto – choć wciąż nie wiadomo, który mózg za tym stoi. Możliwe, że jest to grupa ludzi.

Bitcoiny, w skrócie BTC, nie są ani monetami, ani banknotami. Istnieją one tylko wirtualnie, jako cyfrowy ciąg znaków. Mimo, że często porównywane są do złota: Nie kryje się za nimi żadna realna wartość. Nowe Bitcoiny są tworzone przez samych użytkowników przy pomocy procesów matematycznych. Kredyty i płatności są zarządzane w zdecentralizowanej sieci, blockchain. Aby zaksięgować przelew za pomocą Bitcoinów, należy wykonać skomplikowane obliczenia. Pierwsza osoba, która tego dokona, otrzyma w nagrodę Bitcoiny. Jest to znane jako wydobycie, czyli „kopanie Bitcoinów”.

Bitcoiny – co powinieneś wiedzieć

Prawdziwe, zdecentralizowane kryptowaluty, które są wydobywane i obracane przy użyciu technologii blockchain, nie są same w sobie wątpliwe. Jednak spekulowanie na Bitcoin i Co jest jak chodzenie do kasyna (kupuj i wydobywaj Bitcoin). Stawiaj tylko pieniądze, których nie potrzebujesz. Możesz stracić wszystko.
Initial Coin Offering.
Kupowanie tokenów i innych „voucherów”, które firmy wykorzystują do pozyskiwania kapitału poprzez ich sprzedaż, jest zdecydowanie zbyt podatne na oszustwa i ryzykowne. Lepiej zostawić to w spokoju. Przeczytaj więcej w naszym specjalnym wydaniu na temat kryptowalut: Monety i tokeny – spekulacja czy oszustwo?
Inwestycje w kryptowaluty.
Nasz specjalny program Crypto Investments: The Risky World of Bitcoin & Co pokazuje, jak działa świat kryptowalut pod względem inwestycji w aktywa.

Ciemna strona Bitcoinów

W przeszłości Bitcoiny były uważane głównie za walutę dla dealerów, którzy wykorzystywali je do prowadzenia transakcji dotyczących broni i narkotyków w darknecie. W dosłownym tłumaczeniu darknet to ciemna strona internetu, po której użytkownicy mogą surfować anonimowo. Bitcoin trafił również na pierwsze strony gazet w związku z żądaniami okupu.

Kiedy będzie koniec Bitcoina?

Jak podaje serwis Coinmarketcap, do tej pory jest dobre 18,8 mln Bitcoinów, a koniec ma być na poziomie 21 mln. Jednak wzrost ten ulega spowolnieniu. Możesz również handlować ułamkami bitcoinów, na przykład millibitcoinami.

Słowniczek – kryptowaluta, blockchain, portfel

Blockchain:
Blockchain składa się z połączonych ze sobą rekordów danych. W blockchainie Bitcoinów przechowywane są salda kont i wszystkie poprzednie transakcje. Blockchain jest przechowywany decentralnie, na komputerach jego użytkowników.

Kryptowaluta:
System płatności Bitcoin wykorzystuje nowoczesne, kryptograficzne metody szyfrowania. Dlatego Bitcoiny i inne waluty cyfrowe są również nazywane kryptowalutami.

Portfel cyfrowy:
To tutaj przechowywane są Bitcoiny lub inne kryptowaluty.

Inne kryptowaluty

Wzrost cen Bitcoina przyciąga naśladowców. Mówi się, że w międzyczasie istnieje ponad 6 000 kryptowalut. Bitcoin jest liderem rynku z kapitalizacją rynkową – liczbą monet pomnożoną przez aktualną wartość – wynoszącą około 870 miliardów dolarów. Ethereum jest na drugim miejscu z 412 miliardami dolarów, a następnie Cardano z około 81 miliardami dolarów. Prawie 100 walut cyfrowych ma obecnie kapitalizację rynkową przekraczającą miliard dolarów, w tym Tether, Solana, Ripple i zabawna moneta Dogecoin. Jeszcze kilka lat temu zaledwie około dwóch tuzinów kryptowalut miało dziesięciocyfrową kapitalizację rynkową. Nadal istnieje wiele małych walut, które nie są warte nawet miliona dolarów.

Kupuj i wydobywaj Bitcoiny

Jeśli szukasz dreszczyku emocji i chcesz stać się posiadaczem bitcoinów, masz kilka opcji do ich zdobycia.

  • Portfel Bitcoin – Klasycznym wariantem jest uzyskanie portfela Bitcoin, elektronicznej portmonetki, w której przechowywane są Bitcoiny. Istnieją różne podmioty świadczące usługi w tym zakresie. Portfel posiada publiczny numer konta oraz klucz prywatny, który może być użyty do jego zamknięcia. Inwestorzy powinni dobrze zabezpieczyć swój komputer, aby nie stać się ofiarami kradzieży.
  • Konto Bitcoin – Inną opcją jest założenie konta na jednej z licznych platform transakcyjnych Bitcoin. W tym przypadku Bitcoin nie są przechowywane na własnym komputerze lub telefonie komórkowym, ale na platformie.
  • Wydobycie – zadanie wymagające dużych nakładów obliczeniowych
    Płatności za pomocą Bitcoin muszą być potwierdzone. Na przykład, należy wyjaśnić, czy osoba dokonująca płatności ma w ogóle wystarczającą ilość Bitcoinów. Ponadto nowe bloki danych z bieżącymi płatnościami muszą być powiązane z poprzednimi blokami danych w blockchainie. W tym celu należy rozwiązać pewne zadania obliczeniowe. Ten, kto to zrobi i potwierdzi płatności, otrzymuje w nagrodę Bitcoiny. To się nazywa wydobycie. Górnicy potrzebują nie tylko wiedzy technicznej, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu komputerowego.

Wskazówka: Bitcoinowcy powinni zwracać uwagę na uczciwą cenę i – co ważne – koszty. Zdarzało się, że transakcja kosztowała więcej niż 30 dolarów.

W międzyczasie wymagania dotyczące mocy obliczeniowej są tak wysokie, że prawie niemożliwe jest zaangażowanie się na domowym komputerze. Wydobycie jest zatem, w przeciwieństwie do początków, w dużej mierze w rękach puli górniczych lub firm założonych specjalnie w tym celu.

Bitcoiny jako zabójcy klimatu

Wraz ze wzrostem wymagań technologicznych wzrasta również zużycie energii. Przed laty, jeden bank wskazał na wyliczenia, według których jedna transakcja Bitcoin odpowiada miesięcznemu zużyciu energii elektrycznej przez jednorodzinne gospodarstwo domowe w Niemczech. Przyjazny dla środowiska oznacza chyba jednak coś innego.

Bitcoiny jako środek płatniczy

Bitcoin został stworzony jako zdecentralizowana waluta, bez kontroli osób trzecich. Wątpliwe jest jednak, czy jest to waluta w klasycznym sensie.

Pensja za duży dom albo za kilka bochenków chleba

Waluta powinna nadawać się do przenoszenia wartości – co jest prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę gwałtowne wahania cen bitcoina. Wyobraź sobie pensję w Bitcoinach. W jednym miesiącu mógłbyś za nie opłacić czynsz, w następnym kupić willę, a w kolejnym być może tylko kilka bułek. Nikt nie grałby w tę grę, gdyby stawką było jego utrzymanie. Lepszym rozwiązaniem byłaby normalna waluta jak złoty czy euro.

Czy kupiłeś już Bitcoiny?

Czy kupiłeś już Bitcoiny i zaopatrzyłeś się w cyfrowy portfel? A może zarejestrowałeś się na jakiejś platformie? Czy kiedykolwiek płaciłeś Bitcoinami? Czy to się udało, czy napotkaliście trudności? Czy masz może jeszcze jakieś pytania na ten temat?

Będzie nam miło, jeśli podzielisz się z nami swoimi doświadczeniami z Bitcoinem lub innymi kryptowalutami. Oczywiście Państwa zgłoszenia będą traktowane jako poufne.

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *