Monitorujemy produkty finansowe specjalnie dla Ciebie

Ethereum – czym jest ta kryptowaluta?

Ethereum

Ethereum to platforma oprogramowania open source, która koncentruje się na dynamicznym i zdecentralizowanym przetwarzaniu danych. Własna kryptowaluta, która wykorzystuje ten system, nazywa się Ether (ETH).

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o Ethereum przed zakupem lub zainwestowaniem w tą kryptowalutę.

Czym tak naprawdę jest Ethereum?

Ethereum opiera się na tzw. blockchainie, a więc na tym samym fundamencie technicznym co Bitcoin. Ethereum nie jest jednak czystą kryptowalutą, ale służy jako zdecentralizowany ekosystem dla wszelkiego rodzaju projektów blockchain z rozszerzonymi funkcjami, takimi jak inteligentne kontrakty. Dlatego Ethereum można również opisać jako otwarty protokół lub zestaw konstrukcyjny dla zdecentralizowanych aplikacji.

Ethereum jest antytezą klasycznej i rozpowszechnionej koncepcji klient-serwer w Internecie, gdzie dane są przechowywane centralnie na serwerach dużych firm internetowych lub w chmurze i żądane i pobierane z różnych urządzeń w razie potrzeby. Jak to zwykle bywa w przypadku technologii blockchain, w przypadku Ethereum dane są dystrybuowane decentralnie na urządzeniach na całym świecie, są publicznie widoczne i możliwe do prześledzenia. Zapewnia to integralność danych i sprawia, że Ethereum i dane są praktycznie odporne na manipulacje.

Centralne a zdecentralizowane

Ethereum posiada swoją własną kryptowalutę: Ether (ETH). Jest to waluta cyfrowa, która działa podobnie do najbardziej znanego przykładu Bitcoin i nadaje się do płatności w ramach sieci lub jako inwestycja wartości. W międzyczasie blockchain Ethereum stanowi podstawę dla niezliczonych innych kryptowalut, które pojawiły się z tak zwanych „Initial Coin Offerings” (ICOs) i są realizowane jako „ERC-20 tokeny” na blockchainie Ethereum.


Jakie są zalety Ethereum?


Wielką zaletą Ethereum jest jego programowalność, która odróżnia go od Bitcoina, Litecoina i wielu prostych przedstawicieli. Dlatego też Ethereum jest również znane jako „kryptowaluta 2.0”, choć Ethereum jest czymś znacznie więcej niż tylko kryptowalutą. Możliwość organizowania Initial Coin Offerings (ICOs) dla projektów crowdfundingowych, programowania szerokiej gamy zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i budowania inteligentnych kontraktów na bazie Ethereum jest tym, co czyni tę technologię tak wyjątkową.


Przykłady zastosowań dla Ethereum

Ze względu na swoją programowalność Ethereum oferuje szczególnie dużą liczbę możliwych zastosowań i aplikacji. Z pomocą ICOs, dApps, Smart Contracts i DeFi, opcje sięgają od pozyskiwania kapitału do prostych codziennych aplikacji i gier do projektów, które mają na celu zrewolucjonizowanie branży finansowej i wprowadzenie całej branży w erę cyfrową z pomocą technologii blockchain.

ICOs – Initial Coin Offerings


Szczególnie w pierwszych dniach po premierze w połowie 2015 r. Ethereum było wykorzystywane do Initial Coin Offerings (ICOs), a wśród inwestorów i obeznanych z technologią użytkowników zapanowała atmosfera prawdziwej gorączki złota. Ale czym jest Initial Coin Offering? Jest to rodzaj crowdfundingu, w którym firmy lub projekty pozyskują kapitał od wielu osób prywatnych w celu sfinansowania swojej firmy lub projektu. ICO przypomina więc mocno pierwszą ofertę publiczną (Initial Public Offering – IPO) lub klasyczne IPO. W zamian za inwestycję w Initial Coin Offering nie otrzymujemy jednak akcji, ale monety lub tokeny – dlatego ICO często nazywane jest również „sprzedażą tokenów”.

Istnieje istotna różnica między ICO a IPO: podczas gdy IPO na giełdzie podlega ścisłym regulacjom, ICO są w dużej mierze nieuregulowane. Daje to korzyści, ale stwarza też pewną niepewność dla inwestorów. Z pewnością zdarzały się przypadki oszustw i w rezultacie całkowitych strat dla inwestorów.

Samo Ethereum powstało w wyniku ICO. W 2014 roku projekt zebrał pieniądze na rozwój – łącznie około 18 milionów dolarów amerykańskich – i dał inwestorom w zamian pierwsze wygenerowane jednostki własnej wewnętrznej kryptowaluty Ether. Jego wartość wzrosła ogromnie w ciągu kilku lat od pierwszej emisji, czyniąc ICO sukcesem dla wielu inwestorów.

Tymczasem ekosystem Ethereum jest często podstawą nowych pomysłów i projektów w sektorze blockchain. Projekty różnego rodzaju zbierają Ether jako fundusze i w zamian emitują własne tokeny realizowane na blockchainie Ethereum na podstawie inteligentnych kontraktów. Wybitnymi i udanymi przykładami takich ICO są chińska platforma blockchain i kryptowaluta NEO, Basic Attention Token (BAT) należący do open-source’owej przeglądarki internetowej „Brave” oraz Binance Coin (BNB) znanej chińskiej giełdy kryptowalutowej Binance.

dApps – Aplikacje zdecentralizowane

Aplikacje zdecentralizowane, w skrócie dApps, są również składnikiem Ethereum. Jak sama nazwa wskazuje, dApps to programy, które nie są wykonywane na centralnym serwerze, ale są dystrybuowane decentralnie w całej sieci – i to właśnie czyni Ethereum wyjątkowym. Ze względu na zdecentralizowaną architekturę, programy te są odporne na cenzurę i nie można ich wyłączyć.

Możliwości wykorzystania dApps są ogromne, a ponieważ Ethereum i inne projekty kryptowalutowe są stosunkowo młodymi technologiami, możliwości są w tej chwili trudne do wyobrażenia. W pierwszych latach po rozwoju Ethereum jako programowalnej platformy dla zdecentralizowanych aplikacji powstało już mnóstwo dApps, w tym proste gry i poważne aplikacje z dziedziny zdrowia, spraw społecznych i finansów.

DeFi – zdecentralizowane finansowanie

Wiele projektów opartych na Ethereum zajmuje się tematem zdecentralizowanych finansów (DeFi) i tym samym dąży do zrewolucjonizowania branży finansowej. DeFi oznacza usługi w sektorze finansowym, które działają w sposób całkowicie zdecentralizowany i bez pośrednika. Zaciąganie kredytów, na przykład, może być możliwe dla każdego. Projekty Finansowania Zdecentralizowanego to:

  • cyfrowy
  • zdecentralizowany
  • źródło otwarte w oparciu o blockchain

Celem wielu deweloperów DeFi jest digitalizacja i demokratyzacja różnych produktów finansowych za pomocą blockchain Ethereum. Projekty obejmowały zarówno proste stablecoiny, jak i rozwiązania w zakresie inwestowania i emisji złota, platformy inwestycyjne, a także usługi płatności kryptowalutami, które umożliwiają szybkie i tanie płatności kryptowalutami.

W porównaniu z tradycyjnymi usługami finansowymi, zdecentralizowane rozwiązania finansowe oferują wiele korzyści. Wszystkie procesy są cyfrowe i zautomatyzowane za pomocą inteligentnych kontraktów. W przeciwieństwie do zwykłych banków, weekendy i godziny otwarcia nie odgrywają roli – aplikacje DeFi są dostępne przez całą dobę. Pośrednicy i ich opłaty są w dużej mierze wyeliminowane, co obniża koszty transakcji, a ponadto dzięki zdecentralizowanej, w przeważającej mierze nieuregulowanej strukturze nie ma ograniczeń dostępu dla osób z krajów rozwijających się lub osób odrzuconych przez zwykłe banki. Jeśli chodzi o zdecentralizowane finanse, a tym samym bankowość przyszłości, Ethereum i podobne platformy oferują ogromny potencjał.

Ubezpieczenia, zakłady sportowe i inne

Szczególne właściwości w odniesieniu do ICOs, dApps, jak również inteligentnych kontraktów oraz wysoka elastyczność programowalnej platformy kryptowalutowej sprawiają, że Ethereum ma uniwersalne zastosowanie. Wyobraźnia deweloperów nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, dlatego Ethereum może być wykorzystywane w najróżniejszych branżach i projektach.

Na przykład, cyfryzacja i automatyzacja branży ubezpieczeniowej jest do pomyślenia. Za pomocą prostych funkcji if-then można zrealizować wiele usług ubezpieczeniowych. Po osiągnięciu wieku emerytalnego prywatna emerytura lub polisa na życie mogłaby być wypłacana automatycznie – bez żadnej ręcznej interwencji lub pośrednictwa.

Wykorzystanie dApps i inteligentnych kontraktów do zakładów sportowych jest również możliwe i zostało już częściowo wdrożone. Gdy tylko zostanie osiągnięty prawidłowy wynik, żetony są automatycznie wypłacane, a obstawiający otrzymuje nagrodę.

Internet rzeczy to kolejny ogromny temat, dla którego Ethereum ma gotowe rozwiązania. Można sobie wyobrazić parkometry lub zamki, które automatycznie rejestrują przychodzącą płatność, a następnie zwalniają miejsca parkingowe lub wjazdy.

Potencjalne obszary zastosowań dla Ethereum i Smart Contracts:

  • Transakcje finansowe i rynek kapitałowy
  • Nieruchomości: rejestracja gruntów, usługi notarialne, crowd-investing itp.
  • Wybory polityczne i głosowanie
  • Przemysł energetyczny
  • Logistyka i łańcuchy dostaw
  • Ubezpieczenie
  • Opieka zdrowotna (okręg opieki zdrowotnej)
  • Dane osobowe / tożsamość
  • Bezpieczeństwo cybernetyczne
  • Internet rzeczy
  • i wiele innych.

Jak działa Ethereum?

Ethereum to nazwa i określenie parasolowe dla zdecentralizowanej i programowalnej platformy kryptowalutowej rozwijanej od 2013 roku. Ale jak właściwie działa Ethereum w szczegółach?

Podobnie jak w przypadku klasycznych kryptowalut, podstawą jest zdecentralizowana sieć lub system rozproszony po całym świecie bez centralnej struktury serwerowej. Blockchain Ethereum stanowi wspólną bazę danych, z którą pracują wszyscy uczestnicy sieci – węzły i klienci.

Kopia blockchain ze wszystkimi transakcjami i danymi jest przechowywana w częściach (light nodes) lub w całości (full nodes) na wszystkich uczestniczących klientach i jest stale aktualizowana. Węzły górnicze przejmują „wydobycie”, czyli potwierdzają transakcje, a tym samym generują nowe jednostki wewnętrznej kryptowaluty Ether.

Inteligentne kontrakty

Inteligentne kontrakty są bardzo ważną i nieodzowną częścią Ethereum. Są to kontrakty cyfrowe, które są realizowane w sieci Ethereum i są automatycznie wykonywane, gdy tylko uzgodniona kwota Ether (ETH) zostanie otrzymana lub spełniony zostanie inny warunek.

W praktyce działa to tak: Zainteresowana osoba przelewa wymaganą sumę ETH ze swojego portfela Ethereum na wskazany adres ETH. Inteligentny kontrakt automatycznie rejestruje otrzymanie płatności z właściwą sumą, wprowadza ją do publicznego i zdecentralizowanego blockchaina i uwalnia odpowiednie wynagrodzenie w postaci tokenów, cech, usług lub innych dóbr.

Wielka zaleta: nie potrzeba już żadnego pośrednika. Wszystko działa w sposób przejrzysty, zrozumiały i automatyczny zgodnie z zasadą if-then. Bezpieczeństwo obu stron w zakresie manipulacji zapewnia blockchain z jego wieloma rozproszonymi kopiami na klientach na całym świecie, w którym każda transakcja jest przechowywana w sposób praktycznie odporny na fałszerstwa.

Maszyna wirtualna jest bardzo ważną częścią Ethereum i stanowi podstawę do realizacji inteligentnych kontraktów. Ethereum Virtual Machine (EVM) to środowisko uruchomieniowe dla dApps i innych komponentów Ethereum, które funkcjonuje niezależnie od blockchain. EVM stanowi dodatkową warstwę pośrednią, która przejmuje ważne funkcje bezpieczeństwa. EVM chroni między innymi sieć przed atakami DDoS, uniemożliwia dostęp do inteligentnych kontraktów stron trzecich, a także jest bezpiecznym środowiskiem testowym dla deweloperów Ethereum.

Za wykonanie zaprogramowanego kodu w środowisku uruchomieniowym Ethereum Virtual Machine (EVM), jako zapłatę należy się tak zwany „gaz”. Każde polecenie, które ma być wykonane w EVM, kosztuje określoną ilość gazu. Gaz jest zatem paliwem, z którym pracuje Ethereum i jest bardzo podobny w zasadzie do opłat transakcyjnych w Bitcoin i innych kryptowalutach.

Cena gazu jest ustalana w „Gwei”. Gwei jest najmniejszą jednostką Ether – 1,000,000,000 Gwei równa się 1 ETH. Należy zapłacić minimum 4 Gwei, ale zaleca się zapłacić wyższą cenę. Podobnie jak w przypadku opłat transakcyjnych Bitcoin, płacone Gwei określa szybkość, z jaką transakcja jest przetwarzana, potwierdzana i w pełni realizowana przez górników. Im lepiej opłacana jest transakcja, tym wyższa jest nagroda, a tym samym zainteresowanie górników szybkim jej ukończeniem. Jeśli ilość gazu jest zbyt mała, transakcja może utknąć i zostać znacznie opóźniona.

Portfele Ethereum są zazwyczaj wyposażone w funkcje, które automatycznie obliczają cenę gazu i oprócz ceny minimalnej oferują również możliwość zapłacenia optymalnej ceny gazu w celu dokonania szybkiej transakcji za pomocą jednego kliknięcia.

Wydobycie Ethereum – na czym polega?

Jedną z rzeczy, którą Ethereum ma wspólnego z wieloma prostymi kryptowalutami, jest tworzenie nowych jednostek lub monet poprzez wydobycie – czyli „wydobywanie” ETH.

W górnictwie Ethereum, podobnie jak w Bitcoin, transakcje są zatwierdzane przez górników. Obecnie odbywa się to głównie poprzez czystą moc obliczeniową, zgodnie z zasadą proof-of-work.

Podobnie jak w przypadku Bitcoina, transakcje są łączone w bloki, dodawane do istniejącego blockchaina i zatwierdzane za pomocą obliczania zadań kryptograficznych i tworzenia hasha. Za rozwiązanie zadań, czyli za zatwierdzenie transakcji zapisanych w bloku, a tym samym bezpieczną kontynuację blockchaina, górnicy otrzymują nagrodę w postaci nowo wygenerowanego Etheru.

Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, górnicy łączą się w tak zwane „pule górnicze” i dzielą się nagrodą. Początkowo wydobywanie Ethereum było atrakcyjne dla wszystkich i możliwe nawet przy użyciu kart graficznych do gier. W międzyczasie jednak do opłacalnego wydobycia Ethereum niezbędne są profesjonalne platformy górnicze z kilkoma połączonymi kartami graficznymi, a przede wszystkim z bardzo niską ceną energii elektrycznej.

To może jednak ulec zmianie w przyszłości, ponieważ Ethereum ma przejść z algorytmu proof-of-work (PoW) na algorytm proof-of-stake, w skrócie PoS. Dzięki metodzie proof-of-stake nie jest wymagana ogromna moc obliczeniowa dla PoW mining. Zamiast tego, generowanie nowych bloków, a tym samym dystrybucja nagród, jest określana w sposób energooszczędny i przyjazny dla środowiska na podstawie odpowiedniego udziału w sieci.

Dalszy rozwój Ethereum

Ethereum to żywy projekt, w którym rozwój nie stoi w miejscu. Ethereum zostało uruchomione w lipcu 2015 roku jako beta w fazie „Frontier”. Frontier miał stanowić podstawę i podstawowy szkielet dla Ethereum i związanych z nim głównych funkcji – innymi słowy, miał być fundamentem dla całego projektu. Wdrożono między innymi algorytm proof-of-work i stworzono podstawy dla ważnych komponentów, takich jak dApps i smart contracts.

W marcu 2016 r. nastąpiła druga faza rozwoju Ethereum: „Homestead”. W przypadku Homestead, programiści zajęli się głównie naprawą błędów, aby wyeliminować problemy, zoptymalizować procesy i zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich zainteresowanych stron.

Trzecia faza, „Metropolis”, ma na celu dostosowanie Ethereum do codziennego życia i dla mas. Metropolis jest przeznaczony do tworzenia aplikacji dla użytkowników końcowych i codziennego użytku, a Metropolis przynosi także lekkich klientów. Klienci Light oszczędzają użytkownikom konieczności pobierania i przechowywania całego blockchaina, który ma rozmiar kilkuset gigabajtów. Dzięki tak zwanym „zk-SNARKom”, Metropolis ma w zanadrzu również innowację, która umożliwia anonimowe transakcje.

Czwarta i ostatnia faza rozwoju Ethereum nazywa się „Serenity” i ma za zadanie wprowadzić zmianę z algorytmu PoW na PoS i być podstawą na drodze do „Ethereum 2.0”

Ethereum 2.0 obejmuje nie tylko przejście na algorytm proof-of-stake, a tym samym wprowadzenie oszczędzania energii i zasobów staking, ale także wprowadzenie nowej maszyny wirtualnej lub środowiska uruchomieniowego o nazwie eWASM.

Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, podzielił się mapą drogową, dając wgląd w swoją wizję Ethereum w nadchodzących latach. Oczekuje się, że wdrożenie Ethereum 2.0 zajmie od pięciu do dziesięciu lat i jest podzielone na sześć faz.

Punktem wyjścia jest faza 0, w której Ethereum przechodzi na algorytm proof-of-stake, a w jej trakcie uruchamia również wymagany do tego nowy łańcuch beacon. W związku z tym w nagrodę za Stakera zostanie wyemitowany nowy token: ETH2. W późniejszych fazach pojawią się tzw. łańcuchy shardów, które zapewnią optymalną skalowalność Ethereum, a także wprowadzenie nowej maszyny wirtualnej, która powinna zapewnić jeszcze więcej możliwości dla deweloperów i ich projektów.

Ryzyko i wyzwania związane z Ethereum

Ethereum jest z pewnością jednym z najbardziej złożonych i skomplikowanych projektów kryptowalutowych ze względu na swoją programowalność i związane z nią scenariusze wdrażania – a to rodzi problemy. W najgorszym przypadku Ethereum stanie się platformą dla specjalistów i „nerdów”, a ze względu na swoją złożoność nie przebije się do codziennego życia ludzi, co jest niezbędne do osiągnięcia trwałego sukcesu.

Wielu krytyków wątpi również, że proste rzeczy, takie jak zakłady sportowe i umowy sprzedaży, a tym bardziej złożone projekty związane z ubezpieczeniami, zdecentralizowanymi finansami i e-administracją można łatwo wdrożyć jako inteligentne kontrakty oparte na Ethereum. Ważne jest zaufanie ludzi, którzy chcą polegać na tym, że ich kontrakty są bezpiecznie zaprogramowane i odpowiednio niezawodnie realizowane. Oszustwa”, które nadal często pojawiają się na scenie kryptowalutowej, raz po raz trafiają na pierwsze strony gazet i dlatego stanowią problem dla prawie wszystkich platform kryptowalutowych i kryptowalut.

W związku z tym Ethereum brakuje jeszcze prawdziwego „killer app” – scenariusza aplikacji dla każdego, który przekonuje zaletami blockchain, specjalnymi funkcjami Ethereum i niezbędnym bezpieczeństwem.

Ethereum – przyszłość i prognozy

Niezależnie od krytyków i niewątpliwych wyzwań, Ethereum jest z pewnością jednym z najciekawszych projektów kryptowalutowych, a Ether odpowiednio kryptowalutą o ogromnym potencjale – stało się to jasne nie tylko na początku 2018 roku, kiedy jeden ETH był wart ponad 1000 euro

Wielką zaletą Ethereum jest jego wysoka pozycja na scenie kryptowalutowej, liczni aktywni deweloperzy, którzy wykorzystują Ethereum jako podstawę dla swoich własnych projektów i tokenów oraz, co nie mniej ważne, jego aktywny dalszy rozwój. Vitalik Buterin i inni twórcy nie zaprzestali swojej pracy po uruchomieniu Ethereum w połowie 2015 roku, ale nadal napędzają swój projekt nowymi osiągnięciami.

Dzięki Ethereum 2.0 platforma powinna być w końcu dostosowana do przyszłości i jeszcze większej liczby zastosowań w nadchodzących latach. Tak więc prawdziwy potencjał Ethereum i Ether prawdopodobnie stanie się jasny dopiero z czasem. Być może „killer app”, dzięki któremu Ethereum trafi do życia mas, jest już w fazie rozwoju i w przyszłości pomoże cenie ETH w nowych sferach.

Udostępnij wpis

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *