Monitorujemy produkty finansowe specjalnie dla Ciebie

Jak działa konto oszczędnościowe? – Poradnik

Co to konto oszczędnościowe

Rachunek oszczędnościowy, książeczka oszczędnościowa, lokata terminowa — tak nazywane jest prywatne konto, pozwalające oszczędzać i zarządzać pieniędzmi. Rachunek oszczędnościowy to podstawowe narzędzie do zarządzania pieniędzmi, ale jeśli będziesz polegać tylko na nim, skończysz tracąc pieniądze. Oto co musisz wiedzieć o zarządzaniu prywatnymi pieniędzmi.

Jak działa konto oszczędnościowe?

  • Rachunek bieżący jest podstawowym wyposażeniem dla Twoich transakcji pieniężnych. W zależności od tego ile pieniędzy masz do dyspozycji, sensowne są różne inne rodzaje kont.
  • Rachunki bieżące są wykorzystywane do bezgotówkowych transakcji płatniczych, takich jak przelewy, polecenia zapłaty, zlecenia stałe itp. Możesz również skorzystać z rachunku bieżącego, aby otrzymać gotówkę.
  • Możesz również przekroczyć stan konta bieżącego: Oznacza to, że możesz wydać więcej pieniędzy, niż masz na koncie. Jednak stopy procentowe są bardzo wysokie.
  • Do otwarcia rachunku bieżącego potrzebny jest dowód osobisty lub ważny paszport.
  • Z reguły salda kredytowe na rachunkach bieżących nie są oprocentowane. Jeśli chodzi o pożyczanie lub inwestowanie pieniędzy, istnieją lepsze alternatywy.
  • Klasycznym kontem oszczędnościowym jest książeczka oszczędnościowa. Zaleta: Otrzymujesz odsetki od swoich pieniędzy. Wady: Oprocentowanie jest niskie i często można wypłacić maksymalnie 2.000 euro miesięcznie.
  • Konto oszczędnościowe oferuje te same korzyści co konto oszczędnościowe, ale jest o wiele bardziej elastyczne. Możesz wypłacić tyle pieniędzy, ile chcesz, w dowolnym momencie. A oprocentowanie jest często wyższe niż w przypadku konta oszczędnościowego.
  • Zaletą lokaty terminowej jest to, że odsetki są z reguły wyższe niż w przypadku lokaty. Wada: W przypadku lokaty terminowej musisz zainwestować swoje pieniądze na określony czas i nie możesz ich wypłacić w dowolnym momencie.
  • Konto kredytowe z linią kredytową działa jak kredyt w rachunku bieżącym, ale jest o wiele tańsze.
  • Ważne: Warto porównać oferty różnych banków. Warunki i ceny są bardzo zróżnicowane. MLP może Ci w tym pomóc.
  • Właściwe konto dla właściwego celu
  • Jako student, musisz dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi. Rachunek bieżący jest podstawą Twoich miesięcznych dochodów i wydatków. W zależności od tego ile pieniędzy masz do dyspozycji, inne rodzaje kont również mogą być dla Ciebie przydatne. Ten artykuł zawiera krótki przegląd różnych typów i sposobu ich działania.

Co to konto oszczędnościowe?

W języku włoskim „giro” oznacza krąg lub obieg. To nie jest przypadek. Ponieważ rachunki bieżące są przeznaczone do wygodnej obsługi codziennych płatności przychodzących i wychodzących — tzw. pieniędzy w obiegu. Rachunek bieżący jest dla Ciebie podstawowym wyposażeniem, jeśli chodzi o pieniądze. Rachunki bieżące są wykorzystywane do bezgotówkowych transakcji płatniczych, takich jak przelewy, polecenia zapłaty, zlecenia stałe itp. Możesz również otrzymać gotówkę za pomocą rachunku bieżącego: Po otwarciu rachunku bieżącego w banku otrzymujesz kartę do konta (tzw. kartę EC), którą możesz posługiwać się nie tylko do dokonywania płatności bezgotówkowych, ale również do wypłacania pieniędzy z bankomatów. Prawie każdy bank oferuje rachunek bieżący, koszty są przystępne, a wiele banków internetowych nie pobiera nawet żadnych opłat za prowadzenie rachunku.

Pożyczanie pieniędzy z własnego rachunku oszczędnościowego


Możesz również przekroczyć stan swojego rachunku bieżącego: Oznacza to, że możesz wydać więcej pieniędzy, niż masz na koncie. Możesz zdecydować, ile możesz przekroczyć limit w swoim banku, uzgadniając tak zwany kredyt w rachunku bieżącym. Ma to jednak na celu jedynie zapewnienie, że będziesz miał do dyspozycji pieniądze, nawet jeśli konto w krótkim czasie stanie się czerwone. Może się to zdarzyć na przełomie miesięcy: Bieżące wydatki są obciążane, a jednocześnie np. BAföG lub pieniądze z pracy studenckiej nie zostały jeszcze przekazane. Takie nakładki można zniwelować za pomocą kredytu w rachunku bieżącym. W dłuższej perspektywie nie należy jednak korzystać z kredytu w rachunku bieżącym w celu zaciągania pożyczek. Oprocentowanie kredytu w rachunku bieżącym jest na to o wiele za wysokie.

Co jest potrzebne do otwarcia rachunku oszczędnościowego

Aby otworzyć rachunek bieżący, potrzebujesz ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Jeśli otwierasz rachunek bieżący w banku internetowym bez oddziału, musisz się wylegitymować za pomocą tzw. procedury Post-Ident: Udajesz się na pocztę z dokumentami rejestracyjnymi z banku i pokazujesz pracownikowi poczty swój dowód osobisty. Banki wyjaśniają szczegóły procedury rejestracji na swoich stronach internetowych.

Jak już wspomniałem, rachunki bieżące służą do zarządzania codziennymi transakcjami płatniczymi. Nie oznacza to jednak, że nadają się one w równym stopniu do wszystkich celów związanych z pieniędzmi. Jeśli wydasz więcej pieniędzy, niż masz na koncie, będzie to kosztowne. Dzieje się tak dlatego, że oprocentowanie kredytu w rachunku bieżącym jest zazwyczaj bardzo wysokie. Jednocześnie rachunek bieżący nie jest tak dobry jak rachunek oszczędnościowy. Z reguły salda kredytowe na rachunkach bieżących nie są oprocentowane. Jeśli chodzi o pożyczanie lub inwestowanie pieniędzy, istnieją lepsze opcje.

Książeczka oszczędnościowa

Klasycznym kontem oszczędnościowym jest książeczka oszczędnościowa. Wprawdzie od wpłaconych tam pieniędzy można uzyskać odsetki, ale nie są one szczególnie wysokie. Z drugiej strony, książeczka oszczędnościowa daje Państwu pewną elastyczność. Możesz wpłacać i wypłacać pieniądze w dowolnym momencie. Ponadto książeczka oszczędnościowa jest rzeczą bezpieczną. Twoje pieniądze są bezpieczne na koncie. Kolejna zaleta: Nie ma żadnych opłat za prowadzenie konta. Wady: Kwota, którą możesz wypłacić, jest ograniczona przez większość banków do maksymalnie 2000 złotych miesięcznie. Jeśli chcesz wypłacić więcej pieniędzy, zazwyczaj musisz powiadomić o tym z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Kolejną wadą jest to, że chociaż odsetki są naliczane codziennie, to są one dopisywane do rachunku tylko raz w roku.

Rachunek depozytowy

Konto oszczędnościowe oferuje takie same korzyści jak konto oszczędnościowe. Jest on bezpłatny, oferuje pewne oprocentowanie, a pieniądze można wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie. Ale jest też o wiele bardziej elastyczne niż konto oszczędnościowe. Możesz wypłacić tyle ile chcesz ze swoich oszczędności w dowolnym momencie — bez okresów wypowiedzenia lub ograniczeń dotyczących kwoty, którą możesz wypłacić. Odsetki również wypłacane są codziennie, ale wiele banków kredytuje środki w krótszych odstępach czasu niż w przypadku książeczki oszczędnościowej — tj. kwartalnie lub nawet miesięcznie. Kolejną zaletą jest to, że oprocentowanie jest często wyższe dla większych kwot oszczędności niż w przypadku książeczki oszczędnościowej.

Rachunek lokat terminowych

Tak jak w przypadku lokaty call, lokata terminowa oferuje Państwu pewny zysk z odsetek. Zaletą lokaty terminowej jest to, że oprocentowanie jest zazwyczaj wyższe niż w przypadku konta call. Obiecane na początku oprocentowanie obowiązuje przez cały okres trwania lokaty, niezależnie od tego, jak w tym czasie kształtuje się gospodarka i stopy procentowe. Wada: W przypadku lokaty terminowej musisz zainwestować swoje pieniądze na określony czas i nie możesz ich wypłacić w dowolnym momencie w tym okresie. Powinieneś więc być pewien, że nie będziesz potrzebował pieniędzy, które tam zainwestujesz w krótkim czasie, na czas trwania konta.

Za przedterminowe rozwiązanie umowy często naliczane są odsetki karne. W najgorszym przypadku możesz nawet skończyć z mniejszą ilością pieniędzy niż wcześniej. Lokaty terminowe są więc czymś dla długoterminowego oszczędzania, a nie dla spontanicznych natur. Przy okazji, minimalna wpłata na lokatę terminową wynosi często kilka tysięcy euro. Tak więc konto lokaty terminowej nie jest dla osób z bardzo małym portfelem.

Konto oszczędnościowe — atrakcyjne oferty dla studentów

Studiowanie jest kosztowne. Koszty jedzenia, czesnego, drogiej literatury i czynszu nieubłaganie nadszarpują Twój napięty budżet. Nie będzie więc niespodzianką, jeśli częściej będziesz przekraczać stan swojego konta bieżącego. Problem w tym, że na dłuższą metę jest to dość kosztowne. Oprocentowanie kredytu w rachunku bieżącym w dwucyfrowym przedziale procentowym nie jest rzadkością. Aby zilustrować: jeśli jesteś stale w czerwonym o tysiąc euro, będzie to kosztować od 100 do 150 euro miesięcznie, w zależności od banku. Nie musi tak być. Istnieją alternatywne rozwiązania.

Alternatywa pierwsza: Zachowaj pozytywne nastawienie. Mentalnie tak czy inaczej, ale także finansowo: brak znaku minus przed saldem kredytowym jest najtańszym rozwiązaniem. Lepiej jest od czasu do czasu odłożyć coś na bok, na przykład na konto oszczędnościowe, aby móc z tego skorzystać w razie potrzeby.

Alternatywa druga: Nie zgromadziłeś żadnych rezerw, a koszt nowej pralki przekracza Twój budżet? Następnie skorzystaj z linii kredytowej. Daje to znaczne korzyści w porównaniu z tradycyjną pożyczką lub kredytem studenckim: Wnioskujesz o nią tylko raz i ustalasz z bankiem linię kredytową – czyli maksymalny limit, do którego wysokości możesz pożyczyć od banku pieniądze po wcześniej ustalonym oprocentowaniu.

Ta linia kredytowa jest dostępna dla Ciebie na żądanie w dowolnym momencie od momentu podpisania umowy. Linia kredytowa działa podobnie jak kredyt w rachunku bieżącym (limit debetowy na rachunku bieżącym). Linia kredytowa jest tylko zlecana na zewnątrz, oddzielona od rachunku bieżącego i przede wszystkim znacznie tańsza. Nie musisz ponosić żadnych bieżących opłat, musisz jedynie dokonywać niewielkich minimalnych miesięcznych spłat i zazwyczaj możesz spłacać pożyczkę elastycznie, w zależności od Twojej osobistej sytuacji finansowej. Ważne: Warto porównać oferty różnych banków. Warunki i ceny są bardzo zróżnicowane, a MLP może pomóc w podjęciu decyzji.

Udostępnij wpis

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *