Monitorujemy produkty finansowe specjalnie dla Ciebie

Jak założyć konto bankowe przez Internet – poradnik

Konto bankowe przez internet

Założenie konta bankowego jest jednym z podstawowych kroków, które musisz wykonać, aby w pełni zadomowić się w Polsce. Mimo że przeprowadzka do nowego kraju może na początku wydawać się wyzwaniem, z czasem wszystko staje się łatwiejsze. Polski sektor bankowy, który na początku może wydawać się skomplikowany, jest dość wszechstronny i wydajny.

Tak więc otwarcie konta bankowego w Polsce nie jest problemem, jeśli posiadasz niezbędne dokumenty. W tym artykule dowiesz się, jak otworzyć konto bankowe w Polsce i jak działa tutaj bankowość. Mamy nadzieję, że ułatwi to Państwu podejmowanie decyzji dotyczących instytucji finansowych w Polsce.

Czy muszę posiadać konto bankowe?

Jeśli chcesz się osiedlić w Polsce, potrzebujesz również konta bankowego, przez które będziesz mógł wysyłać i odbierać płatności. Oznacza to, że możesz używać konta bankowego do płacenia czynszu, otrzymywania pensji lub opłacania rachunków za prąd i ubezpieczenia (do tego potrzebne jest konto bieżące). Nie musisz koniecznie zakładać polskiego konta bankowego. Oznacza to, że możesz również skorzystać z międzynarodowego konta bankowego lub banku internetowego czy mobilnego. Jeśli żadna z tych opcji nie jest dla Ciebie odpowiednia, po przyjeździe do Polski będziesz musiał otworzyć polskie konto bankowe.

Chociaż polskie banki oferują swoim klientom różne rodzaje rachunków, istnieją dwa główne rodzaje rachunków bankowych w Polsce, o których należy wiedzieć: rachunek bieżący, który służy do generowania dochodów lub płacenia rachunków, oraz rachunek oszczędnościowy, który służy do oszczędzania pieniędzy i zarabiania odsetek, może być otwarty przez każdego, niezależnie od tego, czy ma się miejsce zamieszkania w Polsce, czy nie.

Co to jest konto bankowe – rachunek bieżący?

Rachunek bieżący (zwany również bieżącym rachunkiem płatniczym) służy do dokonywania codziennych wydatków i płatności, takich jak: czynsz, różne rachunki oraz otrzymywanie (wynagrodzenie) lub przelewanie pieniędzy na inne rachunki. Za pomocą karty debetowej można dokonywać zakupów i innych płatności. Jest to w zasadzie standardowy i najbardziej rozpowszechniony rodzaj konta bankowego w Polsce, za pomocą którego dokonuje się większości transakcji finansowych.

Czy mogę korzystać z konta bankowego z mojego kraju?

Dotyczy to tak zwanych banków międzynarodowych w Polsce. Ponieważ istnieją banki międzynarodowe, możesz korzystać z konta bankowego w swoim kraju. Można to jednak zrobić tylko wtedy, gdy dotychczasowy bank jest również obecny w Polsce. Wystarczy, że załatwisz formalności w swoim kraju i przed wyjazdem do Polski przeniesiesz swoje konto do polskiego oddziału.

Korzystanie z międzynarodowego banku w Polsce jest szczególnie wygodne, jeśli chcesz korzystać z usług oferowanych przez bank z Twojego kraju. Alternatywnie możesz otworzyć konto w polskim banku.

Jedną z opcji, którą zawsze polecamy, jeśli chodzi o wygodne i kompleksowe konta bankowe dla obcokrajowców, jest konto TransferWise Borderless. Jest to alternatywa bankowa, która jest dostępna dla Ciebie bez względu na to, gdzie mieszkasz. Jedną z wielu zalet TransferWise jest niski koszt. Zasadniczo, Twoje pieniądze są zawsze przeliczane po średnim kursie (jeśli zarządzasz więcej niż jedną walutą) po cenie osiem razy niższej niż w tradycyjnych bankach. Aha, i możesz założyć darmowe konto online w ciągu kilku minut! Przekazywanie i zarządzanie pieniędzmi na odległość nigdy nie było łatwiejsze. Dowiedz się więcej o TransferWise poniżej!

W którym banku powinienem otworzyć konto?

Bankowość w Polsce, jak w większości krajów, może być trudna do zrozumienia, szczególnie dla kogoś, kto dopiero poznaje bankowość. Jeśli chcesz otworzyć konto bankowe w Posce, ważne jest, abyś zapoznał się z podstawowymi informacjami na temat rodzajów banków w Polsce i ich usług, zanim zdecydujesz się złożyć wniosek do jednego z nich.

W Polsce można znaleźć wiele różnych banków, w tym banki prywatne, kasy oszczędnościowe, banki spółdzielcze, banki międzynarodowe i banki internetowe / mobilne. Rozumiejąc, że te informacje nie są wystarczające, aby pomóc Ci wybrać, pójdziemy przez kilka szczegółów na temat każdej z tych opcji, dzięki czemu można znaleźć ten, który jest odpowiedni dla Ciebie.

Banki prywatne w Polsce

Działa około 200 prywatnych banków, a PKO BP jest jedną z wiodących instytucji finansowych w tej kategorii. Banki prywatne są pierwszym szczeblem banków działających w Polsce w systemie bankowym, który składa się z trzech szczebli. Jeśli chcesz wybrać bank, który ma doświadczenie w pracy z obcokrajowcami, powinieneś szukać tych, które są bardziej popularne, ponieważ są one zazwyczaj dostępne nawet jeśli podróżujesz za granicę i są bardziej prawdopodobne, że będą w stanie zaoferować Ci swoje usługi nawet wtedy.

Główne banki prywatne w Polsce to: PKO i Pekao, które działają jako grupa pieniężna. Oznacza to, że wypłaty z bankomatów są darmowe, jeśli masz konto w jednym z tych banków. Zasadniczo, pozwalają one na darmowe wypłaty z bankomatów drugiej strony. Byłoby to dość wygodne, gdybyś otworzył konto w jednym z tych banków, ponieważ są banki, które pobierają do 5 PLN za wypłaty.

Konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe stanowią drugi poziom i są zarządzane przez udziałowców publicznych (miasta/gminy). W Polsce działa ponad 400 publicznych kas oszczędnościowych, które cieszą się dużą popularnością wśród polaków. Jednak aby otworzyć konto w jednym z tych banków, musisz być rezydentem w Polsce.

Banki międzynarodowe w Polsce

Jeśli wolisz wybrać opcję międzynarodowych banków w Polsce, ta opcja jest dostępna dla Ciebie. Wiele międzynarodowych banków ma swoje oddziały w Polsce. Jeśli więc okaże się, że Twój bank macierzysty jest dostępny również w Polsce, możesz przenieść swoje konto tutaj. Niektóre z tych banków to Citibank, ING Bank, BNP Paribas oraz Alior Bank.

Bankowość internetowa i mobilna w Polsce

W Polsce istnieje również możliwość korzystania z banków mobilnych, które nie posiadają fizycznych oddziałów, ale działają online. Ich usługi są przyjazne, kompleksowe i często tańsze niż w innych bankach. Jednym ze znanych banków internetowych, o którym być może słyszałeś, jest Revoult, który nie pobiera opłaty za otwarcie konta i nie wymaga zaświadczenia o rejestracji.

Alternatywą online może być również londyński TransferWise, gdzie można otworzyć konto bankowe w ciągu kilku minut i korzystać z niego w dowolnym miejscu na świecie.

Jak otworzyć konto bankowe w Polsce?

Aby otworzyć konto bankowe w Polsce, należy zebrać niezbędne dokumenty i udać się do najbliższego oddziału wybranego banku.

Dokumenty te są potrzebne do otwarcia konta bankowego w Polsce:

  • Formularz zgłoszeniowy (wypełniony z pełną dokładnością).
  • Ważny paszport, aktualne polskie pozwolenie na pobyt lub wiza.
  • Dowód zameldowania / zaświadczenie o miejscu zamieszkania.
  • Dowód statusu (czy jesteś zatrudniony czy jesteś studentem).
  • Wpłata początkowa (w zależności od minimalnej kwoty w danym banku).
  • Rating kredytowy BIK (opcjonalnie w zależności od wybranego banku).
  • Prawdopodobnie słyszałeś o terminie „PostIdent” lub weryfikacji tożsamości. Cóż, nie musisz weryfikować swojej tożsamości, gdy składasz wniosek w oddziale. Jeśli jednak składasz wniosek online lub o internetowe konto bankowe, będziesz musiał zweryfikować swoją tożsamość.

Chociaż istnieje kilka sposobów weryfikacji tożsamości, takich jak rozmowa wideo lub zdjęcie. Wiele banków internetowych współpracuje z urzędami pocztowymi w celu weryfikacji. Należy udać się do oddziału poczty w Polsce, gdzie pracownik poczty sprawdzi Państwa dokument tożsamości i wypełni kartę PostIdent, którą należy podpisać. Karta ta jest następnie wysyłana do banku pocztą, a Twoja tożsamość jest weryfikowana w ciągu 1 lub 2 dni. Proces ten jest bezpłatny.

Jak otworzyć konto bankowe przez Internet?

Niektóre banki umożliwiają założenie konta bankowego przez Internet (bez konieczności wizyty w oddziale). Są jednak i wady. Jeśli chcesz otworzyć konto bankowe z zagranicy i założyć je po przyjeździe do Polski, możesz podać dane online i zweryfikować swoją tożsamość za pomocą wideorozmowy lub zdjęcia.

Jednak konta, które można otworzyć przez Internet, mogą nie oferować wszystkich usług, których potrzebujesz. Z tego względu opcja ta jest generalnie niezbyt zalecana. Dlatego lepiej jest poczekać do momentu osiedlenia się w Polsce, ponieważ niektóre z wyżej wymienionych wymaganych dokumentów można uzyskać dopiero po przyjeździe do Polski.

Jeśli przebywasz już w Polsce i nie chcesz zadawać sobie trudu, aby umówić się na spotkanie i stawić się w oddziale, proces ten może być stresujący. Mimo, że niektóre banki oferują możliwość składania wniosków online, to jednak lepiej jest złożyć wniosek w oddziale, aby uniknąć pewnych problemów lub nieporozumień, które mogą wyniknąć przy składaniu wniosku online (np. język, rodzaj konta, usługi).

Jakie są opłaty za prowadzenie konta?

Prowadzenie rachunku bankowego w Polsce nie zawsze musi być bezpłatne. Dlatego ważne jest, aby przed otwarciem konta poprosić wybrany bank o pełną informację na temat opłat i prowizji. Jednakże, rachunek bieżący w Polsce może wynosić od 0,0 do 5 PLN miesięcznie. Chociaż karty debetowe są zazwyczaj bezpłatne, karty kredytowe mogą kosztować nawet 100 PLN rocznie.

Koszt korzystania z bankomatów zależy od banku, do którego należy Twoje konto. Zazwyczaj korzystanie z bankomatu jest bezpłatne. Jeśli jednak skorzystasz z bankomatu innego banku, możesz zostać obciążony kwotą do 10 PLN . Niektóre banki mają umowy umożliwiające bezpłatne korzystanie z bankomatów. Niektóre banki działają jako grupa gotówkowa i oferują wzajemnie bezpłatne wypłaty ze swoich bankomatów. Nie są to jedyne banki, które mają umowy. Dlatego ważne jest, aby dobrze wypytać bank o wszystkie koszty i opłaty.

Opłaty za konta studenckie

Banki w Polsce zazwyczaj zwalniają studentów z opłat za płatności i prowadzenie konta, jeśli student przedstawi dowód statusu studenta. Różne banki mają różne kryteria, jeśli chodzi o to, kto kwalifikuje się jako student, ustalając limit wieku.

Ogólnie rzecz biorąc, konta studenckie nie są dostępne dla studentów poniżej 18 roku życia lub powyżej 28 roku życia. Limit wieku zależy jednak wyłącznie od banku. Dlatego podczas wizyty w oddziale upewnij się, że przedstawisz dowód, że jesteś studentem, aby skorzystać ze swojego statusu i złożyć wszystkie niezbędne dokumenty.

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *