Monitorujemy produkty finansowe specjalnie dla Ciebie

Pożyczka na samochód – co warto wiedzieć

pożyczka na samochód

Kredyt na samochód jest kredytem ratalnym na określony cel, który możesz wykorzystać na zakup lub naprawę nowego lub używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu motorowego.
Kredyty samochodowe są zazwyczaj tańsze od kredytów ratalnych na dowolne cele, ponieważ bank ma dodatkowe zabezpieczenie w postaci finansowanego pojazdu. Pożyczone pieniądze można przeznaczyć na zapłatę za samochód bezpośrednio u dealera i w ten sposób skorzystać z rabatu gotówkowego.

Zalety kosztowe finansowania przez dealera w porównaniu z kredytem samochodowym

Nabywcy samochodów, którzy nie mogą obecnie zapłacić za swój nowy pojazd z własnych oszczędności, mają różne możliwości sfinansowania ceny zakupu samochodu. Dealerzy i producenci samochodów zazwyczaj oferują swoim klientom możliwość finansowania pojazdu bezpośrednio w salonie poprzez kredyt samochodowy w odpowiednim banku samochodowym powiązanym z producentem. Oferty te przekonują zwykle korzystnymi warunkami – często możliwe jest nawet zeroprocentowe finansowanie pożądanego samochodu.

Jednak te oferty specjalne często dotyczą tylko specjalnych modeli, wyposażenia, nowych samochodów lub są związane z okresem obowiązywania oferty specjalnej. Ponadto, finansowanie przez dealera lub producenta jest często związane z przedpłatą na poczet ceny pojazdu – nabywcy samochodów, którzy nie mają oszczędności, które mogą przeznaczyć na zakup samochodu, mają zatem mniejsze szanse na skorzystanie z tej opcji płatności. Ponadto, zeroprocentowe finansowanie u dealera zwykle odbywa się za pośrednictwem powiązanego banku, który chce zarobić na zakupie samochodu. To, co bank traci na odsetkach, jest w wielu przypadkach rekompensowane wyższą ceną.

Alternatywy finansowe dla kredytów samochodowych

Oprócz finansowania kredytowego za pośrednictwem specjalnego banku samochodowego lub niezależnej instytucji kredytowej, konsumenci mają możliwość wzięcia leasingu na zakup nowego samochodu. Przy tej opcji finansowania, konsument wynajmuje samochód na określony czas.

Zazwyczaj samochód jest zwracany do leasingodawcy na koniec okresu umowy. Opcjonalnie samochód może być również wykupiony na koniec okresu leasingu. Podobnie jak w przypadku kredytu samochodowego, również przy leasingu konsument musi co miesiąc przekazywać stałą kwotę leasingodawcy – zazwyczaj jest to instytucja kredytowa powiązana z grupą producentów. Leasing jest atrakcyjną opcją, szczególnie dla tych konsumentów, którzy nie są jeszcze do końca pewni swojego wyboru nowego pojazdu, ponieważ pojazd jest początkowo tylko wynajmowany, a nie kupowany.

Zakup samochodu za pomocą rat balonowych

Oprócz leasingu i tradycyjnego kredytu ratalnego w salonie samochodowym lub niezależnym banku, istnieje jeszcze jeden sposób finansowania pojazdu przez nabywcę, zwany finansowaniem balonowym. Przy tym rodzaju finansowania kredytobiorcy mają tę zaletę, że miesięczne raty są stosunkowo niskie. Na koniec okresu kredytowania spłacają oni dużą część kredytu z wysoką ratą końcową, tzw. ratą balonową.

Finansowanie balonowe zazwyczaj nie wymaga wpłaty zaliczki, a o kredyt można ubiegać się zarówno w ramach finansowania przez dealera, jak i za pośrednictwem niezależnego banku. Finansowanie balonowe, podobnie jak inne kredyty samochodowe, jest przeznaczone na konkretny cel. Niskie raty sprawiają, że kredytobiorcy zachowują elastyczność finansową w życiu codziennym. Finansowanie z ratą końcową jest szczególnie korzystne dla osób, które w trakcie trwania umowy spodziewają się dużej wypłaty, np. z polisy ubezpieczeniowej na życie lub podobnej. W przypadku braku możliwości spłaty ostatniej raty, mogą zostać poniesione dodatkowe koszty w ramach finansowania uzupełniającego. W przeciwieństwie do leasingu, w przypadku finansowania balonowego zazwyczaj nie ma możliwości zwrotu samochodu.

Porównaj tutaj charakterystykę finansowania specjalnego kredytu samochodowego w niezależnym banku, leasingu, finansowania poprzez bank samochodowy powiązany z producentem oraz finansowania balonowego. Dzięki temu w krótkim czasie będziesz mógł określić, które finansowanie jest najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

W niektórych przypadkach, na przykład z powodu specjalnych promocji lub ofert specjalnych, korzystniejsze może być zorganizowanie finansowania nowego lub używanego pojazdu za pośrednictwem dealera lub producenta. To, która opcja kredytowa jest najkorzystniejsza w indywidualnym przypadku, zależy od ceny nowego lub używanego pojazdu oraz od tego, na jakich warunkach producent lub niezależny bank udzieli kredytu kredytobiorcy. Śledzenie tych specjalnych ofert często wymaga żmudnych poszukiwań w Internecie.

Porównując kredyty samochodowe, należy zwrócić uwagę na roczną stopę oprocentowania. Obejmuje to już wszystkie poniesione koszty – z wyjątkiem dobrowolnego ubezpieczenia od pozostałego zadłużenia. Jeśli kredyt samochodowy jest ofertą uzależnioną od zdolności kredytowej, konsumenci powinni zwrócić uwagę na tzw. oprocentowanie dwóch trzecich w reprezentatywnym przykładzie. Co najmniej dwie trzecie kredytobiorców otrzymuje od banku takie lub lepsze oprocentowanie. Aby to zrobić, wystarczy wpisać żądaną kwotę, której potrzebujesz na zakup nowego samochodu w porównywarce kredytów.

Aby warunki kredytu samochodowego mogły zostać wyświetlone, musi zostać określony cel użytkowania „pojazd używany lub nowy”. W przeciwnym razie w wykazie znajdą się tylko te produkty, które zostały przyznane bez szczególnego przeznaczenia. Otrzymasz wtedy przegląd warunków kredytów samochodowych w różnych bankach.

Atrakcyjne warunki specjalne w kalkulatorze kredytu samochodowego

Korzystając z porównania kredytów samochodowych online, konsumenci mogą zabezpieczyć specjalne stopy procentowe, które nie są dostępne w samych bankach. Kredytobiorcy zyskują dodatkowo, gdy zawierają finansowanie za pośrednictwem porównywarki kredytów samochodowych CHECK24. Dzięki kalkulatorowi kredytu samochodowego możesz z wyprzedzeniem obliczyć, czy tańszy kredyt samochodowy znajdziesz online w CHECK24 czy u dealera samochodowego.

Zaciągnij kredyt samochodowy online z domu

Konsumenci mogą znaleźć kredyty samochodowe na korzystnych warunkach głównie w bankach bezpośrednich w Internecie. Ponieważ przy ubieganiu się o te pożyczki zazwyczaj nie ma osobistego kontaktu pomiędzy pracownikiem banku a kredytobiorcą, wniosek kredytowy i wszystkie dodatkowe dokumenty mogą być często przekazywane do instytucji kredytowej poprzez w pełni cyfrowe zamknięcie.

Konsumenci mogą w prosty sposób przesłać do banku wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające za pomocą funkcji wysyłania dokumentów. Dodatkowo często mają oni możliwość podpisania wniosku kredytowego podpisem cyfrowym. Możesz również w prosty sposób potwierdzić swoją tożsamość online, na przykład za pomocą Videoident. Dlaczego więc nie złożyć wniosku o kredyt samochodowy online, siedząc wygodnie na swojej kanapie?

Alternatywnie możesz oczywiście wysłać dokumenty do banku pocztą i potwierdzić swoją tożsamość za pomocą Postident.

Niskie oprocentowanie kredytów samochodowych dzięki przeznaczaniu środków na określony cel

Kredyty samochodowe są kredytami celowymi, które mogą być wykorzystane wyłącznie na zakup, przebudowę lub naprawę nowego lub używanego samochodu. Dzieje się tak, ponieważ kredytobiorcy muszą podpisać umowę przewłaszczenia na zabezpieczenie oraz złożyć w banku kopię dowodu rejestracyjnego.

Do czasu całkowitej spłaty kredytu hipoteka na nieruchomości oraz kopia dowodu rejestracyjnego stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla instytucji kredytowej: Jeżeli kredytobiorca nie jest w stanie przekazywać należnych rat kredytu, bank ma prawo sprzedać pojazd i w ten sposób uregulować zaległe zadłużenie. Po zapłaceniu ostatniej raty dokument jest zwracany klientowi i staje się on prawnym właścicielem samochodu. Ze względu na przeznaczenie i lepsze zabezpieczenie kredytów samochodowych, bank może udzielać tych kredytów przy znacznie niższym oprocentowaniu niż zwykłych kredytów ratalnych.

Ponieważ zaciągnięcie kredytu na zakup samochodu może być równie trudną i ciężką decyzją, jak sam zakup nowego samochodu, nie zostawimy Cię z tym problemem samego: nasi wyszkoleni doradcy kredytowi z przyjemnością pomogą Ci znaleźć tani kredyt samochodowy, który najlepiej pasuje do Twojej indywidualnej sytuacji życiowej.

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *