Monitorujemy produkty finansowe specjalnie dla Ciebie

Pożyczki społecznościowe dla każdego

Pożyczka społecznościowa

Pożyczki społecznościowe nie są tak bardzo popularne na naszym rynku, mimo że w Niemczech czy Finlandii działają na porządku dziennym. Zawiera się je pomiędzy dwiema osobami fizycznymi, z czego jedna jest pożyczkodawcą, a druga pożyczkobiorcą.

Dużym plusem tego rozwiązania, jest możliwość wzięcia pożyczki bez sprawdzenia BIK i innych instytucji kredytowych.

Inne pożyczki online

Zobacz także

Sprawdź 5 najlepszych kont osobistych

Najbardziej korzystne pożyczki i chwilówki

Najlepsze kredyty na samochód

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe są dostępne na polskim rynku od wielu lat, mimo to, wciąż niewielu klientów banków wie o ich istnieniu. Nie ma się jednak co dziwić — rzadko wybierane produkty finansowe nie cieszą się tak dużą popularnością na terenie Polski.

W największym skrócie, pożyczki społecznościowe, są pożyczkami zawieranymi pomiędzy osobami fizycznymi bez zbędnych pośredników. Nie ma tu wpływu żaden bank czy inna instytucja pozabankowa.

Zarówno pożyczkobiorcą jak i pożyczkodawcą musi tu być osoba fizyczna.

Wiele osób może w tym momencie stwierdzić, że nie różni się ona niczym od pożyczki prywatnej. Z jednej strony tak, z drugiej niekoniecznie. Warunki pożyczki społecznej mówią, że zawarcie umowy może nastąpić pomiędzy dwiema dowolnymi osobami. W przypadku prywatnej musi być zawarta pomiędzy bliskimi osobami.

Warto zatem zastanowić się nad wyborem pożyczki społecznościowej, ponieważ nie będzie miała ona tak dużego wpływu na relacje z rodziną.

W praktyce pożyczki społecznościowe zawierane są pomiędzy osobami fizycznymi. Jeśli chcesz wziąć lub udzielić pożyczki społecznościowej, możesz skorzystać z wielu serwisów dostępnych w Internecie. Oferują one ciekawe oferty zarówno dla pożyczkodawców jak i pożyczkobiorców.

Zanim jednak zdecydujesz się na podjęcie tego kroku, zapoznaj się z wadami i zaletami pożyczek społecznościowych, co ułatwi Ci dokonanie przyszłego wyboru.

Wady i zalety pożyczek społecznościowych

Poniżej znajdziesz listę wad oraz zalet pożyczek społecznościowych

Zalety

  • Pożyczka bez zbędnych pośredników i formalności
  • Możliwość uzyskania pożyczki na wysokie kwoty
  • Duża przyznawalność tego typu pożyczek
  • Można wziąć bez wychodzenia z domu
  • Nie trzeba określać celu pożyczki
  • Dedykowana osobom prywatnym i firmom

Wady

  • Często pojawiają się dodatkowe opłaty
  • Brak ściśle określonych regulacji prawnych
  • Weryfikacja może okazać się oszustwem
  • Czasem nie można zaciągnąć dużej kwoty pożyczki

Jak widzisz, każdy rodzaj chwilówek, kredytów czy pożyczek niesie za sobą pewne ryzyko. Decydując się na wzięcie pożyczki społecznościowej, powinieneś sprawdzić, jak wygląda spłata, odsetki oraz prowizja.

Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych

W niemal każdym banku i instytucji finansowej, osoby bez zdolności kredytowej lub z długami spotkają się z odmową pożyczenia pieniędzy. Wiele osób wtedy odpuszcza, ponieważ wydaje im się, że nie ma już innej opcji, która mogłaby im pomóc. Na szczęście wtedy pojawiają się pożyczki i instytucje pozabankowe.

Pożyczki społecznościowe zostały stworzone w taki sposób, by pomagać osobom w trudnej sytuacji finansowej. Jako osoba zadłużona, możesz wziąć pożyczkę bez sprawdzania BIK oraz Twojej wiarygodności.

Jedyne, co może przekreślić Twoje szanse, to zła historia kredytowa. Jeśli zdarzyło Ci się nie spłacić zobowiązań na czas, bardzo prawdopodobne jest, że Twój wniosek zostanie odrzucony.

Niemniej jednak warto spróbować skorzystać z pożyczki społecznościowej, bo jest to jedna z prostszych metod pożyczania pieniędzy.

Pożyczki społecznościowe dla firm

Jako inwestor, na pewno chciałbyś finansować nowe projekty i rozwijać swoją firmę. Czasem zdarza się, że nie mamy za co kupić nowego sprzętu lub skorzystać z ciekawej okazji, która się przydarzyła. W takiej sytuacji najlepiej wziąć pożyczkę. Ale skąd ją dostać, skoro i tak już jesteśmy zadłużeni?

Niewiele osób o tym wie, że pożyczkę społecznościową można zaciągnąć również jako firma. Jest to świetna alternatywa kredytu dla osób prowadzących własną działalność, które chcą w szybszym tempie rozwinąć swoją firmę.

Jak uzyskać pożyczkę społecznościową?

Pożyczki społecznościowe nie wiążą się ze skomplikowanymi procedurami i wnioskami. Dzięki temu cały proces pozwala na bardziej ludzkie i indywidualne podejście do każdego klienta.

Aby uzyskać pożyczkę społecznościową, trzeba najpierw znać kogoś, kto jest chętny, by takową udzielić. Można szukać takich osób na portalach ogłoszeniowych lub w specjalnych serwisach zajmujących się tego typu działalnością. Jednak najlepszą opcją w tym wypadku, będzie skorzystanie z pomocy pośrednika kredytowego, który na pewno zna osoby udzielające pożyczki.

Taki wybór jest najlepszy, ponieważ dzięki temu będziemy mieli do kogo się poradzić i porozmawiać, gdy napotkamy jakieś trudności. Dodatkowo przejmie on wszelkie formalności i zapewni bezpieczeństwo transakcji.

Pożyczki społecznościowe — od czego zależy ich koszt?

Koszt tego typu pożyczek i chwilówek oblicza się niemal identycznie jak w przypadku innego rodzaju kredytów czy pożyczek. Na podstawie RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) można sprawdzić, jaki będzie realny koszt wybranej pożyczki. Im ten parametr jest niższy, tym pożyczka jest bardziej opłacalna.

Przeglądając oferty, warto zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania, prowizję i okres trwania pożyczki. To od nich głównie zależy to, ile będzie nas wszystko kosztować.

Co powinna zawierać umowa pożyczki społecznościowej?

Jako że jest to umowa zawierana pomiędzy dwoma osobami prywatnymi, na umowie muszą znaleźć się takie informacje jak:

  • imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, nr dowodu osobistego
  • data zawarcia umowy i podpisy dwóch stron
  • kwota pożyczki
  • okres spłaty pożyczki
  • informacje o oprocentowaniu i prowizji
  • informacje o wszelkich opłatach dodatkowych
  • ostateczny koszt do spłaty
  • wysokość odsetek za opóźnienia spłaty
  • adnotacja dotycząca możliwości wcześniejszej spłaty

Gdy na zawieranej umowie znajdują się wszystkie z powyżej wymienionych informacji, możesz mieć pewność, że podpisywany dokument będzie prawomocny.

Pamiętaj również o tym, że każda ze stron powinna otrzymać swoją kopię umowy.

Najnowsze wpisy na blogu