Monitorujemy produkty finansowe specjalnie dla Ciebie

Jak przelać pieniądze z telefonu na komputer?

Przelew przez telefon

W przeszłości, jeśli chciałeś przelać pieniądze, musiałeś wyjąć długopis i wypełnić papierowy formularz przelewu. Jest to możliwe do dziś, ale dzięki przelewowi online jest to znacznie szybsze i nie ma żadnych formalności. W tym artykule dowiesz się, jak to działa i jakich urządzeń możesz użyć, aby wykonać przelew online.

Aby móc przelać pieniądze, potrzebujesz następujących informacji:

  • Nazwa odbiorcy
  • IBAN/BIC odbiorcy
  • Kwota
  • Przeznaczenie

Podanie powodu przelewu ułatwi Tobie i odbiorcy późniejsze przyporządkowanie przelewu w przeglądzie konta. Twoje dane osobowe są przechowywane na Twoim koncie bankowości internetowej i pojawiają się automatycznie.

Jak wykonać przelew na telefonie lub komputerze?

Jeśli posiadasz konto bankowe online, możesz łatwo zlecić Kasie oszczędnościowej wykonanie przelewu bankowego online. Zaloguj się do bankowości internetowej w zwykły sposób. W pozycji „Bankowość” możesz wystawić swój przelew. Następnie wprowadź kwotę, która ma zostać przelana, jak również nazwę i dane konta (IBAN, BIC, jeśli dotyczy) odbiorcy. Po wprowadzeniu wszystkich informacji i kliknięciu „Wyślij” lub „Wykonaj”, wprowadź TAN – i przelew online jest gotowy. Bardzo nieskomplikowane

Przelew SEPA: W świecie bankowości internetowej prawdopodobnie zetknąłeś się już z pojęciem SEPA. Jest to skrót od Single Euro Payments Area (jednolity obszar płatności w euro) i odnosi się do jednolitego obszaru płatności w euro. Procedura SEPA umożliwia szybkie dokonywanie płatności do innych krajów UE.

Oto co oznaczają IBAN, BIC i TAN

IBAN: IBAN (International Bank Account Number) to międzynarodowy numer Twojego konta bankowego.
W Polsce składa się on z 22 cyfr, na które składają się: kod kraju, cyfra kontrolna, kod banku i numer konta.

BIC: Jeśli chcesz przelać pieniądze na terenie Polski lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wystarczy IBAN. W przypadku przelewów do Monako, Szwajcarii i San Marino wymagany jest również kod BIC (Business Identifier Code).

Informacja: Twój IBAN znajduje się na przedniej stronie karty (karty debetowej), a BIC na odwrocie. Znajdziesz je również na wyciągu z konta oraz na swoim koncie bankowości internetowej.

TAN: Zanim będziesz mógł ostatecznie zlecić przelew online, zostaniesz poproszony o podanie TAN (numeru transakcji).

Dokonanie przelewu online na komputerze, tablecie lub smartfonie oszczędza mnóstwo czasu. Dzięki tym działaniom Twoje pieniądze są bezpieczne.

Jak długo trwa przelew online?

Zgodnie z prawem, przeniesienie pieniędzy z jednego konta na drugie może trwać jeden dzień bankowy. Jeśli więc zlecisz płatność w piątek, Twój bank musi przelać pieniądze najpóźniej w poniedziałek. Te aspekty są interesujące w tym kontekście:

Przelewy online są realizowane również poza dniami roboczymi banku w godzinach od 8 do 20. Datą waluty kwoty jest następny dzień roboczy.
Jeśli odbiorca znajduje się w tym samym banku co Ty, przelew może dotrzeć tego samego dnia.
Polecenia zapłaty lub uznania nie są dokonywane w określonych porach dnia, lecz w sposób ciągły w czasie dokonywania rezerwacji. Jeśli spodziewasz się jednego lub więcej kredytów, zaleca się sprawdzanie stanu konta w Bankowości Internetowej kilka razy dziennie.

Zlecenia płatnicze do innych krajów UE trwają również jeden dzień bankowy, o ile kwota jest w euro. W przypadku wszystkich innych walut może to potrwać do czterech dni.

Jak działają przelewy online na telefonie komórkowym i tablecie

Aby uczynić swoje przelewy jeszcze bardziej elastycznymi, możesz również skorzystać z Bankowości Mobilnej. Dzięki aplikacji S-App możesz dokonywać przelewów z wygodnej kanapy, z kawiarni lub w pociągu. Do przelewu potrzebny jest PIN do bankowości internetowej oraz specyficzny dla danego zlecenia numer pushTAN.

S-App posiada również niezwykle praktyczną funkcję – transfer zdjęć. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie dowodu przelewu lub faktury swoim smartfonem. Inteligentne rozpoznawanie tekstu przez oprogramowanie może przejąć wszystkie istotne dla płatności dane i automatycznie wypełnić formularz.

Ponadto, nasza aplikacja dla Kas Oszczędnościowych oferuje wiele innych wygodnych funkcji. Możesz również aktywować swoją kartę kredytową Sparkassen dla Apple Pay w aplikacji Sparkassen.

Wskazówka: Chcesz przesłać pieniądze do przyjaciół? To proste dzięki funkcji BLIK, możesz przelewać pieniądze z telefonu na telefon w kilka chwil. Wymagany jest tylko numer telefonu komórkowego odbiorcy, bez numeru konta.

Banki gwarantują bezpieczeństwo Twoich danych dzięki tzw. szyfrowaniu end-to-end. Chroni Cię to już podczas procesu rejestracji, jak również podczas sprawdzania stanu konta i dokonywania przelewów online.
Dwuskładnikowe uwierzytelnianie za pomocą PIN i TAN zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo. Aby dokonać przelewu, należy podać PIN do bankowości internetowej oraz TAN właściwy dla danego zlecenia.
Eksperci ds. bezpieczeństwa stale monitorują systemy bankowości internetowej i wcześnie zauważają wszelkie próby ataków. W nagłych wypadkach publikowane są ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa.
Nie udostępniaj nikomu swoich danych dostępu do bankowości internetowej. Więcej wskazówek dotyczących bezpieczeństwa można znaleźć tutaj.

Udostępnij wpis

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *